100 MİLYON YILLIK HAYAT TARİHİ

03 Ocak 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

100 MİLYON YILLIK HAYAT TARİHİ

Ne diye Türkiye’de şöhretli, şöhretsiz ne civarı ilgilisi varsa, burada. Ufağı falan geçiniz, minnacık bir bağlantı alabilmek amaçlı yarışıyorlar. Geliniz sizlere bir sokak haritası hikâye etabir. Adamcağız parasını yatırıp rica minnet bir bağlantı ediniyor. İslah amaçlı canla başla ne nakdiyle savaşıyor.Yıllarca sabırla bekliyor. İklimdi, yöndü, şu idi, bu idi tamam! Ya gerisi? İşte belki de en ehemmiyetlisi, yaşamsal meydana gelen da bu geride kalanı. Fransızların terroir diye vaftiz ettikleri toprak.
Son vakitlerde terroir başka bir deyişle bağın yer aldığı toprakla alakalı bir altın dönem görünüyor. Bir tür rönesans!

Çoğalış sık raflarda rastlanan şu: Riesling, kireçtaşı ya da riesling, kızıl yamaç. Şunlar yetiştikleri topraklar ile alakalı vaatlerde yer alan ürünler! Başka Bir Deyişle önceden beri bilhassa eskiyen kıtanın heyheylendiği etiket öyküleri. İşte bu hikâyeler şimdilerde yine keşfolundu, yine rağbette…
Şaraba karakterini verdiği onay olunan bağlantı toprağına verilen önem çoğediniyor. Amerika’nın prestijli üniversitelerinden Berkeley’e uzanalım. Bu okullara kampüsleri saran sarmaşıklara atfen ivy league denilegelir. Neyse ki asma yaprağı değildir. Jeoloji dalından David Jones’un fetvasına kulak vermeliyiz. Tam da bizim konuya düşmüş üstelik: “Bir şişeye 100 milyon senelik hayat tarihi sığıyor.”

Yorum Yapın