100 promili aşmadan atsak

05 Ağustos 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

100 promili aşmadan atsak

Bugünlerde AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI de alkolü tartışıyor. Içkili araç kullanıcılarını püskürtme bağlamında. Zira bir senede alkole ilişkili trafik kazalarında 10 bin birey can veriyor. Hem Bir de binlercesi legal promil dahilinde. Hesap şu: 67 kiloluk bir erkek 90 dakikada 4 bardak bira içerse legal kısıtlar içerisinde bulunan 80 promille yola çıkar. Şayet sınır 50 promile düşürülürse daha az içer, yok daha çok içerse yöntemde tutuklanır, hayatlar kurtulur
Alkolün meyhane faslı değil, sonrasında mühim. Erkek çıkışta arıza inşa ediyor mu, direksiyona geçiyor mu, geçmiyor mu?

Tüm sorun bu.
Satışla alakalı aranjman ileri vadede meyhanelerin tabutuna çivi çakacak cinsten. Şayet tabiki dışarıda da içilecek yine.
Nitekim 100 promil üzerinde alkolle yakalananlara 2 sene mapus cezası öngören yasa önerisi verildi ve komisyondan da geçti.
Bu aranjman çıkmasına çıkar da, yeteri kadar olabilir mu? Içkili durumda direksiyona davrananları caydırır mı?
Emniyet raporuna yönelik geçen sene içkili sürücülerin sebep olduğu ilçelerin oranı yüzde 1.35 düzeyindeydi. Fakat içkili sürüşten meydana gelen ölümler tam belli değil. Zira ölümlü ilçelerde yaşamını yitirene yakıntı şeklinde otopsi yapılıyor. Başka Bir Deyişle can veren sürücü içkili mü, bilmek birçok olası değil.

Yorum Yapın