2 ayda 6 milyar dolar çıktı

03 Haziran 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

2 ayda 6 milyar dolar çıktı

Merkez Bankası’nın ateş gibi ücret ve cari açık amaçlı almaya başladığı tedbirlerin üzerinden iki ay geçti. Bu istikamette önce hamle, Orta Bankası’nın 11 Kasım Perşembe günkü Ücret Siyaseti Heyeti’nda gecelik borç alma getirinini yüzde 5.75’ten yüzde 1.75’e düşürmesiyle atıldı. Banka bu kararıyla gecelik vadede park eden başka paraya “Türkiye’den git veya ek olarak uzunca vadeye yönel” denildi. Bir de yatırım munzamları artırıldı ve bu karşılıklara faiz ödemesi durduruldu. Aralık ayı içinde hem bir borç alma faizi çeyrek nokta ek olarak düşürüldü, hem bir de politika faizi 1/2 nokta aşağıya indirildi ve yüzde 6.5’e çekildi. Başka önlemler de alındı. Kurda belirginlik oluşturan uygulamalardan belirsizlik doğuracak uygulamalara geçildi.
Sonuçta da kur yukarıya istikamette dalgalanmaya başladı. Dolar kuru 1.39’a civarı düşmüşken 1.57’ye civarı yükseldi. TL karşısında yüzde 13 prim yaptı.
Hazine faizi bir puanlık düşüşle yüzde 7.8’den yüzde 6.8’e civarı geriledi.

Borsa 5.08 sente civarı yükselmişken 4.26 sente civarı indi. Yüzde 16 seviyesinde bir kayba uğradı.
Bütün bu önlemler veya fiyatı hareketleri netice da verdi. Türkiye’den gitmesi istenen ateş gibi paranın bir bölümü gitti. Her ne civarı Orta Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz bunun miktarını açıklamasa, kasım ve aralık ayı ödemeler balansı verilerinden görülebileceğini belirtse dahi, biz bunun miktarının 6 milyar dolara dayandığını hesapladık.
11 Kasım’dan sene sonuna civarı meydana gelen dönemde Türkiye’den yurtdışına tam olarak bazda 6 milyar dolar değerinde portföy veya az vadeli anapara çıkışı meydana geldi. Ateş Gibi paranın en ateş gibi bölümü gitti.

Yorum Yapın