Ağaçta yetişen makarna

30 Temmuz 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Ağaçta yetişen makarna

Geçmişi 16’ıncı asır Fransası’na civarı uzanıyor. O vakitki takvime yönelik Fransa’da yılbaşı 25 Mart günüdür. Etkinlikler 1 Nisan’a civarı sürer.Derken 1564 senesinde, Kral 9’uncu Charles anlık bir hükümle yılbaşını 1 Ocakta tarihine alır. (Maksadı takvim birliği sağlamaktır.)Ancak bu hüküm olağan vatandaşları birçok etkilemez. Elbette bir de krala direnmek amacıyla etkinlikler 25 Mart -1 Nisan içinde inşa etmeye devam edenler vardır. İşte o seneden ardından Nisan Şakaları başlar. Yepyeni seneyi geç kutlayanlara Nisan Şaşkını (ya da Aptalı) denir.Özetle 1 Nisan Şaka Bugünü, Fransız halkından çıkmış bir olaydır. Nisan şakaları fakat iki asır ardından İngiltere’ye ulaşır. Ardından da öbür ülkelere otlar.

Evet, durum geç gelmiştir ama en iyi şakaların bazısı Ada’da yapılır. Hatta BBC benzeri kritik bir yayım müessesesi da bunlara katılır. Benim bildiğim en iyi BBC 1 Nisan esprisi şu şekilde bir şey:
Yıl 1957… BBC Panorama yazılımı bir spagetti haberi yapar. Haberde, İsviçre’nin güneyinde, İtalya hududuna yakın hayatını sürdüren Ticinolu bir aile, spagetti ağacından önce meyveleri toplamaktadır. Sunucu, çocuk kızların dallardan aşağıya sarkan ince makarnaları sepetlere dolduruşunu, son derece kritik bir sesle anlatmaktadır.Meşhur İtalyan yemeği spagetti o vakitler Britanya’da pek tanınmaz. Başka Bir Deyişle undan yapıldığını bilmeyen çoktur. Pekçok izleyici “Ha, demek spagetti buymuş” der.

Yorum Yapın