Aşk beni değiştirmez, ben istersem değişirim

12 Haziran 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Aşk beni değiştirmez, ben istersem değişirim

Uluslararası festivallerden ödüllerle dönen Çiğdem Sezgin’in önce uzunca metrajlı filmi ‘Kasap Havası’, onuncu hafta sinemaseverlerle buluştu. Filmin başrol oyuncusu Şenay Gürler ile filme konusunda konuştuk…Bu başarının sırrı esasında öncelikle senaryo ile başlıyor. Çiğdem Sezgin hakikaten güzel bir senaryo yazdı; tüm karakterler bir sürü derinlikliydi ve yorumlamak istediğini bir sürü iyi biliyordu. Anlattığı hikayeyi bu civarı yalın ve duru bir dille anlatması da benim düşünceme göre mühim bir etken.
Yaptığımız provaların da bir sürü kocaman katkısı oluyor. Filme başladığımızda Çiğdem neyi ne türlü çekeceğini, ne türlü anlatacağını, bizler de ne yapacağamızı bir sürü iyi biliyorduk.Çiğdem bana senaryoyu anlattığı anda esasen bir sürü

etkilenmiştim.Özellikle ‘Leyla’ karakteri benim şimdiye civarı oynadığım karakterlerden farklıydı ve bu karakterin de senaryoda bu şekilde yazılmış olması beni bir sürü etkiledi.
Çünkü ataerkil toplumlarda erkeklerin kendilerinden yaşça minik kadınlarla evlenmeleri normal onay ediliyor. Oysa bayanlar da, erkeklerle benzer haklara sahipse; özünden minik bir erkeğe aşık olabilmektedir. Ancak bu, bizim yaşadığımız ve gördüğümüz her çeşitli kurala karşın gelmek oluyor. Bayanların kendilerinden minik erkeklerle beraber olması güzel karşılanmıyor fakat benzer vaziyetteki bir erkeğe övgüler yağıyor. Adam çocuklar da, kız çocuklar da bu şekilde büyütülüyor; bu vaziyette da sistem aynı ritimde devam etmektedir.

Yorum Yapın