Atatürk çağı haricinde cuntacılar daima vardı

02 Kasım 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Atatürk çağı haricinde cuntacılar daima vardı

Balyoz kod isimli darbe planındaki 36 şahsiyet “tutuklanacak” basın mensupları listesini biliyorsunuz. Bu gazetecilerin bir bölümü (28 birey) geçen gün öncesinde bir basın izahı inşa etti, sonrasında da savcılığa hata ilanında bulundu.Basın toplantısı esnasında değinilen konulardan biri de “ordu” ve “cunta” ayrımıydı.Bazı dostlar kurum ile darbecileri, kategorik olarak birbirinden ayırıyor.Yani ikisi aralarında özellik farkı meydana geldiğini söylüyorlar.Ben direk “Asker, darbe ortamı oluşturmak için camilere dinamit koyacaktı” benzeri toptancı bir ifadeyi hata buluyorum.

Çünkü çağın Birinci Asker Komutanı Org. Çetin Doğan ve şürekâsı darbe planı yaptıysa… Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök de, aldığı önlemlerle, Balyoz darbesini engelledi.
İkisi de orgeneral, ikisi de bu devletin bürokratı. Biri darbeci, diğer demokrasiye ve kanunlara bağlı…Dolayısıyla tüm müessesesi suçlamak gerçek değil.Ancak…Olayın bir de diğer yüzü var:
Bu darbeciler tam da askeriye içinden yetişiyor ve orada kollanıyor. (Çağın sorusu: İrticadan onca subay atılırken, ne türlü oluyor da darbecilikten atılan olmuyor?)Yani askeriye öyle bir kurum ki mütemadiyen darbeci yetiştiriyor. İnanmadınız mı?
Gelin tarihe bakalım…

Yorum Yapın