Bakkal Cafer galerici Cansu’ya niçin saldırdı

31 Ekim 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Bakkal Cafer galerici Cansu’ya niçin saldırdı

Medya Derneği’nde gerçekleştirilen öğrenim seminerleri ve tartışmalarda “kamu yararı” kavramı sıkça gündeme geliyor…Bazı dostlar, “Haberleri değerlendirirken kamu faydası olup olmadığına bakarım” diyor.Bir an amaçlı gayet mantıklı yaşanıyor değil mi? “Bu haberi yayınladık, zira kamu faydası var.”Tamam da kamu faydası nedir?Var olup olmadığına kim hüküm verecek?Bence kamu faydası diye “bağımsız” bir varlık yok. Bir Takım amaçlı kamu faydası meydana iştirak eden, başkası amaçlı “kamu zararı” olabilmektedir. “Kentsel dönüşüm” kavramı da, kamu faydası kavramı benzeri, önce anda “nötr” ya da “olumlu” bir çağrışım inşa ediyor zihinlerde…”Dönüşmeyle beraber ek

olarak harika, ek olarak sıhhatli, ek olarak zengin bir şehirde yaşayacağız” vaadi var burada…Tamam şayet hangi açıdan, kimin çıkarına, nerede, nasıl?
Örneğin Sulukule bölgesi, şehirsel dönüşüm projelerinin konusu olduğunda anında akla, “Peki Romanlar ne olacak” suali geldi.Belediye, Roman yurttaşlardan iştirak eden protestoları, onlara sağladığı dairelerle kısmen de gidermeye çalıştı. Geçtiğimiz salı akşamı, Tophaneli bir grubun, oranla yepyeni meydana iştirak eden zanaat galerilerine saldırması da benzer anlamda ele alınabilir.Tophane semtinin karşısındaki kıyı, “Galata Port” projesi ile dönüştürülecek.Bunun sonucu olarak etraftaki binalar ölçüt kazanacak.

Yorum Yapın