Bazı tarihleri hatırlamazsak ne değişir ki

06 Mart 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Bazı tarihleri hatırlamazsak ne değişir ki

Beynimizin gri hücreleri farklı vaziyetlere ilişkili olarak rakamlarla ve tespit edecek vakaları simgeleyen tarihlere ilişkili olarak rakamlarla dolu.Hanemin, işimin, cebimin ve yakınlarımın telefon numaraları var sözgelimi… Arabamın plakası ve hanemin kapı numarası da var. Kaç numara ayakkabı giyiyorum, gömleğimin yaka miktarı kaç, v.b. Takvimlerdeki tespit edecek günleri dair sayılar da var belleğimde. Mesela doğum günleri… Eşimin, çocuklarımın, kardeşlerimin, yakınlarımın, arkadaşlarımın doğum günlerini de hatırlamalıyım.
İstanbul’un fethedildiği ve matbaanın buluş edildiği 1453 unutulabilir mi? Abd da 1492’de keşfedilmişti. Fransız İhtilali 1789, önce anayasamız 1876, iki hayat savaşının başlangıçları 1914 ve 1939… Peki ya Tanzimat Fermanı

(1839), Uygar Kanun’un onay edilmesi (1926), Demokrat Parti’nin kuruluşu (1946) benzeri tarihleri unutursak ayıp olmaz mı? İlk hakikat evrensel seçimin yapıldığı sene ve zaman mü (14 Mayıs 1950) yoksa önce askeri darbemiz mi (27 Mayıs 1960) daha bir sürü hatırlanması gerekli olan tarihler?
Yıldıray Oğur Türkiye’deki köşesinde “Şimdi laf sırası kronolojide” başlığı altında bir sürü uzunca bir tarihler listesi yayınlamıştı… Bu listedeki tarihlerde neler meydana geldiğini hatırladığınızda “Açılım Süreci”nin ne türlü ve kimler aracılığıyla kapatıldığını görebiliyorsunuz.

Yorum Yapın