Ben cumhuriyetin demokratik olanını severim

14 Eylül 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Ben cumhuriyetin demokratik olanını severim

Rahmetli politika bilimci Toktamış Ateş, fırsatını buldu mu sorardı: “Cumhuriyeti cumhuriyet yapan özelliği nedir?” Yanıtlar havada uçuştuktan ardından anlatmaya başlardı:”Cumhuriyet yönetimde bir sülalenin meydana gelmediği rejimdir…” Toktamış Hocanın dediği bir sürü mühimdir. Cumhuriyetin tanımı fakat “negatif” biçimde, başka bir deyişle “değildir” diye yapılıyor. Bunun Için cevap cumhuriyetin “pozitif” tanımını inşa etmek, başka bir deyişle “şudur” demek kolay değil. Çünkü…Mesela bizimki… Sülale (Osmanoğulları) iktidardan uzaklaştırıldı, cumhuriyet duyuru edildi. İktidara tek erkek geldi.Orta Avrupa ülkelerinde, İkinci Hayat Savaşı’ndan ardından, sosyalist milletçe cumhuriyetleri heyetti. 1990’lara civarı tek partiyle yönetildiler.Doğu komşumuzun resmi adı İran İslam

Cumhuriyeti…Sülale yok, partiler bir sürü, seçimler yapılıyor şayet bir de dini önder ve dini danışmanlar meclisi var.
Başka ülkelerden sürüyle misal verebiliriz. Neticede cumhuriyetin, şekilden şekle giren bir diyet meydana geldiğini görüyoruz.Dün bir arkadaşa, pat diye, “Cumhuriyeti seviyor musun” diye sordum. “Evet” diye konuştu. Üsteledim: “Niye?” Yanıt veremedi.Nasıl versin? Tek adam- tek parti çağında de (1923-1946) cumhuriyettik, bu sabah de cumhuriyetiz. Farklılık nerede?Fark demokraside! İngiltere ve Hollanda birer krallık şayet demokraside bize tur bindirirler.
Ben cumhuriyetin demokratik olanını seviyorum. Ne civarı demokrasi; o civarı sevgi, o civarı bağlılık, o civarı mutlu olmak.

Yorum Yapın