BIKTIM ARTIK YAŞLANMAKTAN

11 Temmuz 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  


BIKTIM ARTIK YAŞLANMAKTAN

Geçenlerde Endonezya’nın Cava Adası’nda hayatını sürdüren 145 yaşlarındaki Mbah Gotho, ölümünün bir çeşitli gerçekleşmemesinden yakınarak,”Bıktım çoğalış yaşlanmaktan, can vermek istiyorum”diyordu. 1870’te doğan Gotho’nun yerinde olduğumu düşündüm. 2116’da yaşamda olduğumu düş ettim. Doğruyu ifade etmek gerekirse şu şekilde bir ürperdim. Geçenlerde 70’inci doğum bugünü hayranları aracılığıyla kutlanan Freddie Mercury, ölümsüzlük bir lanet benzeri yakasına yapışan, tüm sevdiklerini kaybederken bizzat dünyaya kazık çakan Connor MacLeod’un öyküsünü ifade eden ‘İskoçyalı’ filminin soundtrack’inde “Kim sonsuza civarı hayatını sürdürmek ister?”diye soruyordu. Freddie bu suali sorduğunda 40’larının başındaydı ve 45 yaşında yaşama veda etti.

Ben sonsuza civarı hayatını sürdürmek istemem herhalde. Ama İtalya’da Acciaroli Köyü’nde yaşaşan bir grup insan tüm insanlığı gömmeye hükümlü benzeri gözüküyor. Bin bireyin içinde bulunduğu köyde 100’den pek birey 100 yaşını geçmiş ve maşallah turp gibiler. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li ve İtalyan bilim vatandaşları son 6 aydır Acciarolililerin uzunca yaşamasının sırrını araştırıyor. Geçenlerde İngiliz gazetelerinde haberleri vardı. Amcaların, teyzelerin bir asrı devirmelerinin sırrı öyle birçok de ‘sır benzeri bir sır’ değilmiş doğrusu. Bol bol sebze yiyorlar, yaz kış yürüyüşe çıkıyorlar, vs…
2003’te 116 yaşında can veren Kamato Hongo uzunca yaşamasının sırrının 2 gün uyuyup 2 gün hiç uyumamak meydana geldiğini söylemiş.

Yorum Yapın