BİLİMİN TAKINTISI

03 Ağustos 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

BİLİMİN TAKINTISI

Kimse de anımsamasını bekleyemez. Perişan bir gorilden bunu beklemek haksızlıktır. Şayet nedense bilim âleminde, insana konusunda her şeyi maymunlara da öğretme takıntısı vardır. Maymunlarla kontakt kurma gayreti 1930’lara uzanır. Bize o civarı benzedikleri takdirde şempanzelerin ne amaçla konuşamadığı heyecan konusudur. Kimbilir belki kültürel nedenlerledir; birey benzeri yetiştirilirlerse dilimizi kapabilirler! Bu görüşten hareketle Amerikalı psikolog Winthrop Kellogg 7.5 maaş bir şempanzeyi alır, 10 maaş erkek çocuğuyla beraber büyütmeye kalkar. Gua isimli şempanze bir takım sözlü komutlara reaksiyon vermekle beraber konuşmayı hiçbir zaman öğrenemez ve 9 ay ardından bu deneyden vazgeçer Kellogg.

Sonraki senelerde belirir ki, lisan ve gırtlak yapısındaki anatomik çeşitlilik sebebiyle maymunların birey benzeri konuşabilmesi olası değildir. Böylelikle bilim âlemi işaret diliyle bağlantıya yoğunlaşır. İlk denek şempanze Washoe’dir. 1960’larda Afrika’dan Amerika’ya götürülür. Allen ve Beatrix Gardner isimli psikolog çift, hayvanı evlat edinir. Diş fırçası, giysileri, kitapları vardır. 250 işareti öğrenir. Üstelik kuğu görünce “su kuş”işaretleri yaptığına konusunda rivayet de vardır. Şayet kuşkucular inandırma olmaz.
Sonraları orangutandan bonoboya nice maymunla benzer deneyler yinelenir. Sarah, Lucy benzeri birey adları takılır bunlara. Birinin ismi da Nim Chimpsky’dir; konuşmanın yalnızca insana özgü meydana geldiğini söyleyen dilbilimci Noam Chomsky’ye nazire olsun diye. Uzmanlar ne civarı muvaffakiyet hikâyesi yazsa da hem bir şüpheciler hem bir de hayvan hakları durumundan eleştirenler baki kalır.

Yorum Yapın