Bir evrensel müdürün servis personeli serzenişi

07 Şubat 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Bir evrensel müdürün servis personeli serzenişi

Turizm, Ülkemiz’nin son zamanda gelirler kalemindeki mühim sektörlerinden biri haline gelmiştir. Ülkemiz turizminde de yaşadığımız bölge farklı bir ehemmiyete sahiptir. Fakat turizmin ilk başladığı yerlerden meydana gelen İzmir; kültürel, natürel ve tarihsel onca zenginliğine nazaran 1990 seneninden ardından kan kaybetti. Uzunca yıllar 1 milyon turiste bile erişemeyen İzmir, 2008 senesinde ilk defa bu hedefi yakaladı; 1 milyon 74 bin 88 birey konuk etti. 2009 senesinde İzmir’e 1 milyon 56 bin 820 yabancı gezgin, 2010’da 1 milyon 155 bin 820 yabancı gezgin geldi.
Karşılıklı birey ilişkilerinin yüklü meydana geldiği turizm sektörüyle alakalı birden fazla biyolojik raporlar hazırlanmıştır. Ama ben turizme hizmet edenlerin yaşadıklarını ilk oral aktarmak istedim. Laf konusu birey Yakup Demir.. Senelerin turizmicisi.. Çeşme Ilıca Otel’in Evrensel Müdürü.. Demir, enteresan bir problemi yazıya dökmüş. Şu Şekilde ki: “Gelecekte karşımıza çıkacak çok mühim bir problemi sizlerle paylaşmak talep ediyorum. Daima

duyardık, okurduk ama çok önemsemezyüksek. Üstelik bu civarı çok gençlerimiz, okullarımız varken her yıl işsizlik artarken personel sıkıntısı mı çekilir diye de mırıldanırdık. Meğerse yanılmışız… Hizmet piyasasının amiral gemisi meydana gelen turizmde personel sıkıntısının bu civarı mı dedirtecek duruma geldiğini daima göz ardı etmişiz. Sektörün içerisinde olanlar gayet iyi bilirler ama dışındakilerin de bilmelerinde yarar var. Çok yakında, yüksek paralar ödeseniz de masanıza erkek benzeri servis hizmeti verecek restaurant çalışanı bulamayabilirsiniz. Tirbuşon kullanmasını bilmeyen bir servis çalışanlarının ilk kazazedesi de olabilirsiniz.

Yorum Yapın