Bu ihaleye bu civarı yeter

06 Haziran 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Bu ihaleye bu civarı yeter

Hazine tarihinde ilk defa 10 senelik vadede ihale tertip etti. Satış 947 milyon lirayla hudutlu kaldı. Bu miktarlı bir satış 2. el piyasanın oldukça başarılı biçimde oluşmasına yeteri kadar değil. Bu istikametiyle ihalenin oldukça başarılı meydana geldiği söylenemez.
Ancak ihaleden tahvil sahalar yalnızca başka, yalnızca kamu bankaları halinde tek taraflı değil. Az ama her gruba yayılan bir müşteri kitlesi olması mühim. Başka Bir Deyişle talep az meydana gelmesine az ama hakikat bir talep. Hazine de öyle anlaşılıyor ki, kamu bankalarından ihaleye girip kağıt almaları istikametinde özel bir istekte bulunmamış. Bunun amaçlı de ihale ölçüsü bir sürü mantıklı seviyelerde kalmış.
Ancak faiz oranı yüzde 11.24 seviyesinde ve beklendiği benzeri meydana geldi. 10 senelik vade amaçlı gayet uyumlu bir faiz.
Zaten son global piyasa gelişmeleri riskten sakınma istikametinde ve bu vadeye alakanın hudutlu kalması esasen bekleniyordu.

Hem global bazda hem bir de özelinde Türkiye’de faiz oranları tarihi dip düzeylerinde. Bir Sonraki 10 senede üremlerin yükseleceğinin beklenmesi natürel olarak ihaleye alakayı sınırladı.
İhale saatlerinde Orta Bankası’nın üç ayda bir izah ettiği Enflasyon Raporu’nda yılsonu amaçlı ihtimal edilen enflasyonda 1.5 puanlık yükseliş oluyor. Hazine 2. el piyasa faizleri yükseliyordu.
Son haftalarda beklentileri yukarıya çeken gelişim IMF ile yepyeni bir yazılım üstünde anlaşılmakta olduğuydu. Geçen Gün çıkan haberler ise “anlaşmanın oluruna bırakıldığı” şeklindeydi.
Türkiye’de mevduatın aşağı yukarı vadesi 3 ayı dahi bulmuyor. 3 maaş vadeyle 10 senelik vade rizikonunu almak öyle zor. Ya da bu faiz düzeylerinden alınması zor.

Yorum Yapın