Bu işte bir bit yeniği var

11 Ekim 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Bu işte bir bit yeniği var

Avrupa Parlamentosu’nun Dışişleri Komisyonu 8 Mart’ta enteresan bir Ülkemiz raporu yayınladı.Raporda, Ülkemiz’nin son 10 senede farklı alanlarda gösterdiği gelişmeler övülüyor… Bunun Için cevap demokratikleşme, askerin sivil kontrolü, anlam özgürlüğü benzeri konularda tenkitler yer alıysilahlı kuvvetler.Ancak raporu enteresan kılan, şunlar değildi. Metindeki 10’uncu maddeye ilave eden bir bölümdü asıl şaşırtıcı olan…Söz konusu madde… Asal olarak, askeriyenin sivil-demokratik denetimiyle alakalı çağrıları kayda geçiriysilahlı kuvvetler. Bunların tamamı

daima bildik talepler ve eleştirilerdi.Ancak bu 10’uncu maddeye öyle bir ek yapılmıştı ki… Şimdiye civarı şahit olduklarımızdan bir sürü farklıydı.
Avrupa Parlamentosu, Muhafazakârlar ve Reformistler Grubu Başkan Vekili, İngiliz parlamenter Geoffrey Van Orden’ın yaptığı öneriyle, metne şu tümce ek edilmişti:”Avrupa Parlamentosu, Ülkemiz’nin NATO azalığının ehemmiyetini de göz önünde bulundurarak, Silahlı Kuvvetlerin süregelen seküler (“laik” de denebilir) bütünlüğünün ve operasyonel yeteneğinin güvenceye alınmasının gerektiğini vurgular.”

Yorum Yapın