Büyük uzlaşmaları düşünmenin zamanıdır

07 Mart 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Büyük uzlaşmaları düşünmenin zamanıdır

Bazıları “Yeni Türkiye” söylemini kabullenmeyip “Değişen ne var ki” diyorlar ama 7 Haziran evrensel seçimlerinin neticeleri onları herhalde yine düşünmeye zorlayacaktır…Bu seçimlerin bir neticesi da Eski Ülkemiz politikasının “Sağ” ve “Sol” yelpazede değerlendirilmesi alışkanlığının sona ermesi gerektiğini işaret etmiyor mu? Yeni TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI’nin yapısına baktığınız zaman bir taraftan “Türk milliyetçiliği”ni temsil eden MILLIYETÇI HAREKET PARTISI’nin ve öbür yanda da “Kürt milliyetçiliği”ni temsil eden HDP’nin 80’er milletvekili ile yelpazenin iki ucundaki yerlerini aldıklarını görüyorsunuz.
Demek ki bir sonraki müddeti belirsiz bir dönemde etnik kimlikler, Türk politikasında ağırlıklı oyun oynayacak… Şayet bu aşama uzlaşmanın ve beraber hayatını sürdürmek azminin gündeme gelmesi ile sonuçlanırsa, demokrasimiz öncekinden ek olarak sıhhatli olarak gelişimini sürdürecektir. Tersi takdirde krizli ve kırılgan bir ortamda yaşamaya mahkûm da olabiliriz.

Amaçladığımız stabil ortama erişmenin karayolu ise, en az müştereklerde birleşmeyi olası kılan kocaman demokratik uzlaşmalardan geçiyor…
Örneğin İngiltere’de ve Almanya’da savaş ve kriz anlarında gündeme iştirak eden “Büyük Koalisyonlar” ne hedefle bizde de düşünülmesin? Birbirlerine tabandan ters İşçi Partisi ile Muhafazakâr Parti’nin İngiltere’de, Toplumsal Demokrat Parti ile Hıristiyan Demokrat Parti’nin Almanya’da kurdukları koalisyonlar, bu iki ülkeye soluk aldırmamış mıydı? Başka Bir Deyişle bizde de AK Parti ile CUMHURIYET HALK PARTISI yeni bir “Erken” evrensel seçime civarı bir “Büyük Koalisyon” kuramazlar mı?

Yorum Yapın