Büyüme de rekor harici açık da

29 Mayıs 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Büyüme de rekor harici açık da

Üstelik geçen seneki yüzde 12’lik büyümenin üst kısmına bunu sağladık. Bunda iç tüketim patlamasının kocaman rolü var.
Faizler en dipteydi.
Enflasyon en düşük düzeydeydi.
Hanehalkının finansal servetleri ilk defa bir krizden güçlenerek çıkmıştı. Finansal olmayan varlıklar da en kımetli dönemindeydi. Servet tesiri hanehalkını harcama yapmada cesaretlendirdi.
EN PARLAK DÖNEM: Hatta edinilen önlemlerden ötürü kredi tüketimi da tüketim de öne çekildi. Imalat de tercih öncesine hazırlık inşa etti. Böylelikle tüketimde, üretimde, ücretlerde ve büyümede uzunca dönemin en parlak dönemini Geçen aylarda yaşadık. Geçen Gün izah eden yüzde 11’lik büyüme ve eşliğinde mayıs ayına ilişkin 11 milyar dolar değerinde ihracata kaşılık 21 milyar dolar değerinde dışalım rakamları bunun gibi bir dönemin neticesi meydana çıktı.
ALARM DÜZEYİ: Ekonomide yedik, içtik, kudurduk. Çoğalış durulma vakti. Hem Bir tüketimin ve kredi kullanımının öne çekilmesinden, hem bir de tercih ortamının çoğalış bitmesinden ötürü. Hatta tüketimi caydırıcı tedbirler de

alınmaya başlandı. Fatura tediye dönemine geldik. Harici ticaret açığında maaş bazda son geldiğimiz dönem çoğalış ihracatın ithalatı karşılama oranının
yüzde 51 seviyesine inmesi oluyor. Bu oran Ülkemiz ekonomisi amaçlı alarm düzeyidir. Bakın yukarıda bulunan 2000 seneyin verisine. O da yüzde 51. Bakın 1993 seneyin verisine, o da yüzde 52. Anında sonrası senelerde kriz patlamış.
BU DEFA FARKLI: Bu defa çeşitli denilebilir. Evet ortam ve ekonomi mimari çeşitli. Bankacılık dayanıklı, kamu bütçesi dayanıklı, borçluluk oranı düşük, enflasyon düşük, global koşullar ek olarak pratik harici para sağlama sağlanmasını imkân veriyor. Tüm bunlara istinaden aynı ritimde devam edebiliriz. Belki aylarca ya da seneye varan bir vadede duvara da toslamayız.

Yorum Yapın