Büyümenin doruğuna çıktık

01 Haziran 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Büyümenin doruğuna çıktık

Böylece 2004’teki yüzde 9.4’ten sonra en dik büyümeye erişildi. Ondan evvelki de yüzde 9.8 ile 1987’ye ilişkin. Böylelikle 2010 büyümesi 1976 sonrasının en dik üçüncü gelişmesini oluşturuyor.
Türkiye’nin yüzde 8.9’luk büyümesi Avrupa’nın en dik, dünyanın da beşinci büyümesi. Bize yönelik bu büyüme birden çok bacak üst kısmına oturuyor.
Biri, krizde geciktirilen tüketimin kriz ardından realize edilmesi. Kullanımı patlatan en mühim nedenlerden biri de, hanehalkının krizden ilk defa finansal varlığını kaybetmeyerek üstelik artırarak çıkması. Ne kurdan vurgun yediler, ne de üremden. Üstelik iki enstrümandan da kazançlı çıktılar. Altın da yükseldi. Borsa kayıplarını süratle geriye aldı. Kriz geçince tüketici güveni geriye geldi, servet tesiri inşa edildi. İç tüketimin patlama yapmasının bir sebebi bu. İç tüketim de büyümenin en kocaman destekçilerinden biri. Nitekim aşağıda bulunan tablodan izlenebileceği benzeri, tüketimin büyümeye katkısı yüzde 4.7, başka bir deyişle yarısından belli bir süre fazlası gibi.

İkincisi, 12 Eylül’de yapılmış olan referandumun haziran ayı içinde ifade edilecek seçimlerdeki belirsizlik algısını mühim ölçüde gidermesi. Politik istikrarın ve dolayısı ile uygun fiyat istikrarın korunacağı talepleri ile tüketim de, mevduat da patlama gösterdi. Özel pazar yatırımlarında yüzde 33.5 yükseliş meydana gelirken makine donatım yatırımları yüzde 43 büyüdü. Kamu yatırımları bu oranı belli bir süre aşağıya çekmekle beraber yüzde 30 benzeri dik bir seviyede bıraktı. Yatırımlar yüzde 6 ile büyümeye en bir sürü katkıyı yapan kalem oluyor. Bir taraftan iç tüketimle öbür taraftan yatırımlarla büyüme kolay bir şekilde çift haneli rakamları yakaladı. Fakat ithalatın aşağıya cazip tesiriyle büyüme yüzde 8.9’a indi.

Yorum Yapın