Çin ile harici ticareti masaya yatırma zamanı

26 Mayıs 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Çin ile harici ticareti masaya yatırma zamanı

Cari açık Ülkemiz’nin en mühim uygun fiyat problemi. Ulusal gelirin yüzde 10’una erişmiş. Yeryüzünde AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’den ardından en dik cari açığı verici ülkeyiz. Onların doları var, bizim yok. Devlet de meseleye çare arıyor. Yılbaşı dolaylarında izah edecek yepyeni teşvik önlemleri de cari açığı azaltmaya karşı olacak. Bu çerçevede Ülkemiz’de daimi bir biçimde üretilebilecekler teşvik edilecek.
RUSYA’DAN ENERJİ: Açığın bir kısmı yapısal nedenlerden meydana geliyor. Enerjiyi ithal ediyoruz. Ülkemiz’nin tükettiği enerjinin yüzde 74’ü ithalata dayalı. Rusya en bir sürü dışalım yaptığımız ülke. Bu nedenle de Rusya en bir sürü harici ticaret açığı verdiğimiz 2. ülke. Senenin 10 maaş çağında 201 milyar dolara erişen Ülkemiz’nin ithalatının 19 milyar doları Rusya’dan. Rusya’ya 5 milyar dolar değerinde ihracatımız var ve nette 14 milyar dolar değerinde harici ticaret açığı veriyoruz.

ALMANYA’DAN MAKİNE: En bir sürü dışalım yaptığımız 2. ülke ise Almanya. 19 milyar dolar değerinde ithalata cevap Almanya’ya 12 milyar dolar değerinde ihracatımız var. 7 milyar dolar değerinde bir açık veriyoruz. Almanya en bir sürü ihracat yaptığımız ülke. İthalat içerisinde de makine ve mevduat mallarıyla otomotiv yoğunlukta.
Yılın 10 ayı içinde en bir sürü dışalım yaptığımız üçüncü ülke ise Çin. İlk on ayda 18 milyar dolara varmış dışalım, sezon sonuna civarı 20 milyar doları aşacak yaşanıyor. Çin’e ihracatımız da 2 milyar dolar. Başka Bir Deyişle 16 milyar dolarla en kocaman harici ticaret açığını verdiğimiz ülke.

Yorum Yapın