Dance of the Vampires,Young Frankenstein ve Evil Dead 2

06 Kasım 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Dance of the Vampires,Young Frankenstein ve Evil Dead 2

Klasik bir vampir filmi amaçlı gerekli olan her şeyin meydana geldiği gergin bir atmosferdeyiz. Durum Transilvanya’da geçiyor şayet ek olarak önce sahneden bu yana mizah varlığını farkettiriyor ve bunda profesörün beceriksiz yardımcısını oynayan Roman Polanski’ nin hissesi azımsanamaz.Vampirlerin artık tv dizilerini ele geçirmediği bir çağdan, güzel ,zarif,abartısız bir vampir komedisi…Ve sanırım halen türünün en iyilerinden biri.
1970’li senelerde belli başlı film türleriyle dalga geçtiğimiz komedi filmleriyle dikkat çeken Mel Brooks’un başyapıtlarından biri. Dedesinin şatosuna yerleşen çocuk beyin cerrahı Frankenstein’ın (Gene Wilder) maceralarını ifade eden ve kara beyaz olarak çekilen film,

birbirinden neşeli, komik sahnelerle dolu. Torunun ”Frankenstein’ın telaffuzu konusundaki ısrarı da akıllardan çıkacak benzeri değil. Türkiye’de 1980’li senelerde video dükkanlarında herkese tasiye edilen filmlerdendir.
1981’de düşük bütçeyle çekilen ”The Evil Dead” de (Birşeytanın Ölüsü) toprağın altından çıkan ölüler seyirciyi korkuttukları civarı eğlendirmiş, üstelik güldürmüşlerdi. Raimi, ilkinden 6 sene ek olarak sonra mizahı profesyonel olarak ön tasarıya çıkarıyor. ”Gerilimsiz korku komedi”yi, mide bulandırıcı ve kanlı bir şiddetle buluşturuyor, dipten dibe ” öteki” korkusuyla dalga geçiyor ve yarattığı korku şenliğiyle çocuk seyircileri yakalamasını biliyor.

Yorum Yapın