Döviz yukarıya, faiz yukarıya şayet vaziyet sıkı, bu ne iştir

25 Mayıs 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Döviz yukarıya, faiz yukarıya şayet vaziyet sıkı, bu ne iştir

Sadece bu iki göstergeye bakılırsa Ülkemiz’den başka anapara çıkışı meydana geldiği söylenebilir. Hazine kâğıtlarını satıp dövize dönüp gidiyorlar. Bu nedenle hem bir faiz hem bir kur yükseliyor.
TAHVİLDEN HİSSEYE GEÇİŞ: Fakat aynı zamanda borsa da prim yapmış. Üstelik geçtiğimiz hafta hayat borsaları aralarında en bir sürü büyüyen piyasa İstanbul Borsası’ydı. Yabancılar burada alıma geçmişler. Başka Bir Deyişle dertleri Ülkemiz konusunda değil demek. Yabancılar global bazda tahvillerden çıkıp pay senetlerine geçiyor. Emniyetli limanlardan ayrılıp tehlikeli varlıklara, pay senetlerine yöneliyorlar. Bunun Için hayat ekonomisindeki toparlanmanın satın alınması da diyebiliriz.
İYİ GİDİŞİN FATURASI: Bununla Birlikte satılan kamu tahvilleri olduğundan demek ki, bir sonraki dönemde faizlerde bir yükselme bekleniyor. Esasen ekonomilerin canlanması paraya isteği artırır, bu da faiz artışına sokak açabilir. Dolayısı Ile yepyeni faiz seviyelerine bugünden ahenk gösterilmiş oluyor.
Ekonomiler toparlanacak, büyümeler artacak ve vaziyet normalleşmeye gerçek gidecekse bu öncelikle global

likiditenin daha çok artmamasını eşliğinde getirecek. Düzelmenin devamı likiditenin geriye çekilmesini, üremlerin artırılmasını gerektirebilir. Bu nedenledir ki piyasalar daha fazla yüksek kazanç peşindeler ve şuanki faiz seviyelerine razı olmamaya başladılar.
Dolayısıyla vaziyet iyiye gidiyorsa, bunun ileride yaratacağı neticelere da şimdiden hazırlık inşa edilmesi normal bir gelişme.
Bu nedenledir ki, beklentiler pozitif, gidiş sıkı şayet yabancılar portföy değişikliğine gidiyor, tahvilden pay senedine geçiyorlar, bu da tam olarak bazda Ülkemiz’den çıkışı eşliğinde getiriyor.

Yorum Yapın