Dünyada meydana geldiği benzeri bizde de kahramanlar daima erkek

11 Haziran 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Dünyada meydana geldiği benzeri bizde de kahramanlar daima erkek

Kadın olmak kolay değildir, bilhassa de ataerkil toplumlarda…8 Mart Hayat Bayanlar Bugünü vesilesiyle, bütün hafta özel etkinliklerde kadın olmanın zorluklarını konuştuk.Haftanın en manalı etkinliklerinden biri, Ataşehir Palladium’da Kendini Şımart başlığı altında tertip eden Demet Akbağ söyleşisiydi. Akbağ, sohbet sonrasında kadın olmakla alakalı sorularımı yanıtladı…Toplumda kadın-erkek aralarında meydana gelen eşitsizlik, sinema pazarında de kendini gösteriyor. Bu sektörde kadın olmanın zorlukları neler?Fiziki kurallar tarafından bir zorluk var diyemem şayet bütün yeryüzünde meydana geldiği benzeri, Ülkemiz’de de kahramanlar daima erkek.

Ben kadın hikayeleri oynamak tarafından talihli oyunculardanım şayet sektörün tamamı bu talihe sahip değil. Sektör Yorucu ve tabiki kadınları fazladan zorluyor. Bu bilhassa yapılıyor diyemem şayet kurallar baştan zor konulmuş sanırım.Kadına konusunda pekçok problemin ele alındığı Türk sinemasında bayanın delegasyonu ile alakalı ne düşünüyorsunuz?
Ben kadın hikayeleri oynadım, Türk sinemasının da bu konuyu es geçmediğini tahmin ediyorum. Özel olarak ihmal edilme yok şayet seyircinin isteği de erkeklerin kahramanlık hikayeleri üst kısmına… Kadın hikayeleri ya da filmlerdeki bayanlar ile alakalı Türk sinemasının dünyadaki rakiplerinden daha berbat olmadığını tahmin ediyorum.

Yorum Yapın