Finans tarafı kazandı, reel pazar ve işsizler kaybetti

08 Haziran 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Finans tarafı kazandı, reel pazar ve işsizler kaybetti

Küresel krizin en berbat mertebesine gelmesinden itibaren bir sene geçmiş. Dünyanın en kocaman bankalarından biri batmış, diğerleri sıradayken finansal piyasalarda kan gövdeyi götürüyordu. Kriz Temmuz 2007 Temmuz ayı içinde başlamasına cevap dip seviyesini Eylül 2008, Kasım 2008 ve Mart 2009’da buldu. Yazı Ar’ın deyimiyle kriz üçlü dip inşa etti. 9 Mart’ta başlayan toparlanma zayıf kar realizasyonlarını aşarak bugüne civarı geldi. Hayat borsalarının aşağı yukarı değeri maksimum noktalarının yalnızca üçte bir aşağısında. Ülkemiz Borsası da rekor seviyesini yakalamasına yüzde 20 kalmış. Finansal piyasalardaki kriz bitmiş. Reel ekonomide de resesyonlar son buluyor. Geldiğimiz aşama durgunluk mertebesi. Artık canlanma dönemine girmeyüksek.
Dünya G-20, orta bankaları ve hükümetlerin öncülüğünde koordineli bir biçimde canlanmaya civarı bol ve düşük likiditenin aynı ritimde devam ettirilmesi peşinde. Krize karşı ne türlü koordineli bir davranış içerisine

girebildiler ve bu da olumlu netice verdiyse son olarak canlanma sağlanana, üstelik güvence alına alınana civarı, indirilmeye sürülen bol likiditenin erken geriye çekilmesini önlemeye çalışıyorlar.
Kriz hem bir finansal hem bir global ve de önlemleri de koordineli veya global olunca, geçmiş krizlerde çeşitli neticeler doğurabiliyor.
İlk ve mühim bir neticesi tüm yeryüzünde faiz oranlarının beraber düşürülmesi oluyor. Ülkemiz’de faiz oranları ilk defa bir haneli rakamlara indi.
Faizler beraber indirilince milli paraların birbirine karşı değerlenmesi veya ölçüt kaybetmesi olmadı.

Yorum Yapın