Gizli geçitler, muadil dünyalar

28 Kasım 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Gizli geçitler, muadil dünyalar

Çocukların başrolde meydana geldiği fantastik edebiyat ve sinema eserlerinin kocaman bir bölümü yazıldıkları çağı yansıtan birer masaldır.Sözgelimi,Spielberg’ün “ET”si huzursuz ve tek Amerikan banliyo çocuğunun ırkçı önyargılarını yıkmaya karşı bir dostluk masalıdır.
Narnia, İngiltere’de 2. Hayat Savaşı esnasında bir grup çocuğun bir dolabın arkasından paralel bir fantezi dünyasına geçişlerini anlatır. Savaşın mantığını anlamayan çocuklar, Narnia’da kötülerle karşın kaşıya geldiklerinde,gerçek yeryüzünde verilen savaşı ek olarak sıkı kavrayacaklardır.Gizli geçitlerden muadil düş dünyalara kaçan çocuklar,orada mühim dersler alır,deneyim kazanıp büyürler. Dün vizyona giren Koralin ve Saklı Hayat da bu türden bir saklı geçit filmi.
escort sivas

Şehir dışarısında yepyeni taşındıkları eve bilgisayarlarına gömülerek personel anne ve babasından istedeği alakayı göremeyen Koralin, kendini tek ve huzursuz hisseder. Bahçe bakımı fihristi hazır hale getiren ebeveynlerinin, bizzat bahçeleriyle ilgilenmemelerini anlayamaz; onlara reaksiyon gösterir.Derken bir zaman oturmma odasında bulduğu, saklı geçitten girer ve hayallerindeki benzeri ateş gibi ve yaşanılası bir evle karşılaşır. Annesiyle babası da ordadır ve pozitif istikamette değişmişlerdir. Anne süper harika yemekler yapar, baba onla beraber oynar..

Yorum Yapın