IHTIRAS, ŞİDDET VE AŞIRILIK

02 Kasım 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

IHTIRAS, ŞİDDET VE AŞIRILIK

Senaryosunu Bruce Wagner’in yazdığı “Yıldız Haritası”(Maps to the Stars) da tatmin edilememiş arzular, bastırılan ya da bastırılamayan içgüdüler üst kısmına bir öykü anlatıyor. Olay yeri, yıldızların içinde bulunduğu yerleri gösteren haritaların satıldığı Los Angeles. Eskiyen şöhretine kavuşmak talep eden ortada ihtiyar oyuncu Havana’yı (Julianne Moore), çocukluktan ergenliğe geçişin sancılarını hayatını sürdüren minik yıldız Benjie’yi (Evan Bird), yepyeni bir başlama inşa etmek talep eden genç Agatha’yı (Mia Wasikowska) ve karizmatik psikoterapist Stafford Weiss’i (John Cusack) tanıyınca kendimizi Hollywood tarzı bir karakter dramının ortada yerinde benzeri hissediyoruz. Bilinen, o stil filmlerde, karakterler geçmişle ve birbiriyle yüzleşir, ağır ağır iyileşirler. Izleyici de salondan

“Halledilemeyecek sıkıntı yok” diyerek çıkar. “Yıldız Haritası”nda ise her birşey kötüye gidiyor. Filmin en başında çocukluk evinin yıkıntıları aralarında gezinirken seyircide “İşte umut dolu bir genç kız”hissiyatı oluşturan Agatha enbaşta olmak üzere, esasında geçmişle ya da kendiyle yüzleşmeye niyeti meydana gelen yok. Hollywood’da yükselmeye çalışırken limuzin şoförlüğü yapan Jerome’u (Robert Pattinson) saymazsak her biri bizzat arzularının ve korkularının tutsaklığında mantık dışı, korkunç noktalara sürükleniyor. Olayların kötüye gitmesini engellemeye personel nevrotik kadın Christina (Olivia Williams) ise filmin en çaresiz karakteri.
Cronenberg, şov dünyasındaki rekabetin birey tabiatında oluşturduğu çürümeyi gösteriyor; daha bir sürü da ebeveynleri sebebiyle balanslarını kaybeden “Hollywood çocukları”yla ilgileniyor.

Yorum Yapın