İlk çeyrekte AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI yüzde 6.1 daraldı

09 Haziran 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

İlk çeyrekte AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI yüzde 6.1 daraldı

Küresel krizin merkezi durumundaki AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de dün bu senenin önce çeyrek büyümesi belirlendi. Beklentiler ekonominin yüzde 4.9 seviyesinde daralacağı yönündeydi. Yapılmış Olan izah daralmanın boyutunun yüzde 6.1’e çıktığını meydana koydu. Her ne civarı bu önce ihtimal olsa ve sonraki iki tahminde revizyona elbet tutulsa da, beklenenin ötesinde daralmayla karşı karşıya kalındığı bir hakikat. Bunun Için nazaran piyasalarda olumsuz gelişmeler yaşanmadı.
Üstelik piyasalarda satışı savunan iki mühim faktör ek olarak meydana gelmesine cevap…
Bunlardan biri, 19 AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI bankasına karşı baskı testinin neticelerinin kamuoyuna açıklanmadan sızmaya başlamasıydı. Bu vaziyet piyasaları da dilim dilim etkiliyor. Sızan önce veriler de, sanıldığının aksine iyimser değil. Kocaman bankalar kıtır anaparaya gereksinim duyuyor. Sermaye gereksinimi meydana gelen banka sayısı da toplamın üçte biri civarı. Elbette şunlar duyum. Ama şimdiye civarı da inandırıcı bir tekzip etme gelmedi.

Bunun yakınında domuz gribi dünyayı ve global ekonomiyi önemli biçimde tehdit eder boyuta geldi.
Bu üç faktör de satış istikametinde piyasaları stress altına alan gelişmeler.
Ancak bu satış dün AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI piyasalarında birçok görülmedi. Ülkemiz borsasında ise yüzde 5.34’e varan bir yükseliş söz konusuydu.
AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin piyasaya karşı direnmesinde izah eden büyüme rakamları içerisinde stokların eritildiğinin görülmesi ve bunun bir sonraki dönemde imalatı tetikleyeceğinin beklenmesi gösterişli oluyor. Bir de tüketici harcamalarında dram dolu düşüşlerin görülmemesi, yüzde 6.1’lik daralmanın moralleri bozmasını engelledi.

Yorum Yapın