İnovasyon ‘in’ buluş etmek ‘out’

02 Ağustos 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

İnovasyon ‘in’ buluş etmek ‘out’

Son senelerde iş dünyasındaki en trend tabir: ‘İnovasyon’… Paneller yapılıyor, konferanslar tertip ediyor, basın röportajlarında bol bol bu kelime geçiyor.Mesela 6-9 Aralık günlerinde, İstanbul Kurultay Merkezi’nde, ‘Türkiye İnovasyon ve Teşebbüsçülük Haftası’ ifade edilecek.
Konunun içerisinde olanlar, neyin ne meydana geldiğini biliyor tabiki. Fakat bir de olaya dışarıdan bakanlar var. Onların sualleri daha abc’den başlıyor: İnovasyon nedir?Gelin şu temel suale yanıt verelim. İş dünyasının inovasyona ne sebeple bu civarı alaka gösterdiğini de anlamaya çalışalım.Eğer sözlüğe bakarsanız, ‘innovation’ kelimesinin karşısında şu şekilde yazıyor: “Yenilik ortaya çıkarmak, değişim yapmak”.Spordan sanata, her meydanda inovasyon yapılabilir. Fakat kelime daha bir sürü iş aleminde kullanılıyor. Bu defa kastedilen üründe yapılmış olan yenilik oluyor.

Diyeceksiniz ki ‘buluş’ kelimesinin suyu mu çıktı? O niçin kullanılmıyor. Anlatmaya çalışayım:
İcat ile inovasyon içinde şu şekilde bir farklılık var: Bir şeyin ilk defa yer almasına ‘buluş’ diyoruz… O icada mühim katkılar yapılmasına ise ‘inovasyon’…Mesela telefonu 1876’da Graham Bell buluş etti. O bir mucitti. Dünyayı dokunmatik ekranlı gsm telefonuyla tanıştıran Steve Jobs’un yaptığı ise inovasyondu.Geldik günün son sorusuna: İş alemi ne sebeple buluş mahaline inovasyon peşinde? Ne Sebeple bir bir sürü defa inovasyondan laf ediliyor?Çünkü elinde esasen bir ürün meydana gelen patronun afaki, o ürüne bir birşeyler ekleyerek katma ölçüt yaratmak… Böylelikle 100 liralık ürünü, 10 TL daha harcama inşa ederek, 200 liraya satmak.

Yorum Yapın