İSLAMDA NİKÂH MEDENİDİR

12 Ağustos 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

İSLAMDA NİKÂH MEDENİDİR

Diyanet temsilcisi Dr. Ayten Erol anlatıyor: “Halkımız cahil, eğitimsiz. Diyanet olarak kitapçıklar hazırlayıp onları eğiteceğiz. Tüm bu yol çocukları, namus cinayetleri, küçüklerin evlendirilmesi sıkı ailelerin olmadığını gösteriyor… ”
Tamam gerçek da, bu memlekette 9 yaşında regl olmuş kız çocuğunun evlenebileceğini söyleyen müftüler de var. Başka Bir Deyişle Diyatam olarak’in bizzat elemanı. Acaba öncesinde onları eğitseler…
Ayten Erol, “İslam’da dini nikâh yoktur, nikah medenidir, şartında rıza ve alenilik vardır. Şahitler huzurunda kayıt altına alınmalıdır. Kuran ve hadislerde minikler evlenebilir diye bir birşey de yoktur” diye devam etmektedir. Başkan Öznur Çalık, kayıtlara geçirmek üzere Hz. Ayşe’nin kaç yaşında evlendiğini soruyor. Ölçü olsun diye.
Diyanet temsilcisi elindeki kanıtlara yönelik konuşuyor: “17 yaşında. Hazreti Hatice’den olan çocuklar var, çocuk bakacak, çocuk birisi çocuk bakabilir mi?”
Canan Arıtman konuyu, küçük kız bebeklerinin tesettüre sokulmasına getiriyor. Böylelikle cinsel obje olarak gösterildiklerini, bunun da çocuk evliliklerine taban hazırladığını söylüyor, bir inanç alimi olarak Ayten Erol’un savını almak talep ediyor. Yeniden gergin anlardan biri görünüyor. Başkan Öznur Çalık, “Din alimimizi ardından çay içmeye

çağırırsınız, sizi bilgilendirir” diye az kesiyor. Böylelikle Hz. Ayşe’nin evlenme yaşı 17 olarak kayıtlara geçiyor. Aşağı komisyonun hazırlayacağı raporun mühim satır başlarından biri haline geliyor.
Yine de Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu aracılığıyla konulan aşağı sınırdan sıkı. Bardakoğlu, “16 yaş altı evliliklerin dinen caiz olmadığını” söylemişti.
Peki yabancı neler tartışılıyor toplantılarda? Çocuk gelinlerin önünü almak amaçlı, basit eğitimin 12 seneye çıkarılması. Komisyon mensupları bu konuyla alakalı hemfikir. Ne var ki profesyoneller çekince bildiriyor. Çocuklarını sekiz senelik öğrenime dahi göndermeyen aileler yer aldığı amaçlı, 12 senelik eğitimde okuma oranının iyice düşeceği hesaplanıyor.

Yorum Yapın