Kabahatin büyüğü kimde

04 Ekim 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Kabahatin büyüğü kimde

Maliye Bakanlığı özel ithalatçıların getirip sattığı lüks otomobillerdeki vergi kaçağını takibe almış. Saygısızlık etmek istemem şayet insanın “Aman da aman” diyesi geliyor. Bu araçlar esasen ben bildim bileli takipteler. Peki, izledi de ne oluyor, alim var mı?
Doğrusu, bu otomobillerin eskiden takibe alınıp vergileri hakikat değerleri üzerinden tahsil edildikten ardından kullanıcılarına satılmasına müsaade verilmesi değil mi? Öyle meydana geldiğini her biri biliyor.Geçen sene hemen hemen üç haftada bir Ülkemiz’ye farklı yöntemlerle ithal edilen “grey market” araçları ile ilgili yazdım.Dilerseniz hafızamızı tazeleyelim:
Ülkemiz’ye özel dışalım yöntemiyle iştirak eden otomobillerin yüzde 90’ı üstelik belki belli bir süre daha fazlası Almanya’da üretiliyor. Bu araçlar öncesinde Almanya’daki resmi bayiler aracılığıyla satın alınarak TRAFİĞE KAYDEDİLİP ALMAN PLAKALARI TAKILIYOR.Bu yapılmak zorunda, zira Alman devleti, Almanya amaçlı üretilmiş
izmir escort
otomobillerin KDV’sini tahsil etmeden yurt dışına çıkmasına müsaade vermiyor.
Bu araçlar Almanya’da 10 dakikalığına bile olsa trafiğe kaydedilip plaka takıldıktan ardından, yola hiç çıkmasalar bile teorik olarak “kullanılmış otomobil”oluyorlar.Ülkemiz’ye kilometre saatinde bırakın sıfırı, eksik bile yazsa kullanılmış araba ithal etmek yasak.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ülkemiz’ye özel ithalatçıların getirdiği araçları iyi bir denetime elbet tutuyor. TSE yetkilileri dışalım işlemleri birden çok saatte tamamlanabileceği takdirde, bazen aylarca tamamlamayarak bu tip otomobillerin Ülkemiz’ye girişini zorlaştırıyor.

Yorum Yapın