Kadın bayanın kurdudur

09 Ekim 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Kadın bayanın kurdudur

Hani “Zanaat, zanaat amaçlı mi, topluluk amaçlı mi” diye bir eskiyen polemik vardır. Ben de “Zanaat, firma içindir” halinde bir söz meydana atmıştım seneler öncesinde.Artık yalnızca bankalar ya da devasa holdingler değil, her sektörden ve her boydan şirketler, imajlarının ve itibarlarının yükselmesi amaçlı sanata da dayanak oluyor.Geçen hafta sonu Ankara’da bunun için bir defa ek olarak tanık olduk. Şehrin üç Mercedes bayiinden biri meydana gelen Hasmer Otomotiv, Eskişehir yolundaki popüler mekanlardan Tepe Prime’daki merkezinin yakınında, ‘m 1886’ isimiyle bir zanaat galerisi açtı. (1886, Mercedes’in tesis seneyi.)Açılışı, zoka atsan yere düşmez bir kokteylin eşlik ettiği Kezban Arca Batıbeki’nin Kız Dalaşı Masalları (Catfight Tales) sergisiyle yapan ‘m 1886’nın öyküsü, Türk

işadamlarının değişim gösteren zihniyetine işaret etmekte. Bundan beş-altı yıl öncesinde kocaman bir işadamına, “Burjuvazi sanatsız olmaz” dediğimde… Bana verdiği yanıt, “Önce ücret, ek olarak sonra sanat” şeklindeydi.
Tamam, tabiki öncesinde bir miktar ücret elde etmek gerekir şayet ne kadar? Bu Sabah milyarlarla oynamasına nazaran sanatın s’sine alaka duymayan, bakkal-market usulü personel işadamları var.Hasmer Otomotiv’in iki ortağı, Savaş Bağcıyla Yengi Dayanıklı ise… Öncesinde ‘Bağcı-Sağlam Öğrenim Kültür Zanaat ve Destek Vakfı’nı… Sonrasında da ‘m 1886’yı kurarken, soruna öbür açıdan bakmışlar… “Sosyal sorumluluk projelerine girişmek amaçlı, ille de ‘Zirvedeki 10’da koltuk alacak civarı kazanmamız gerekmez” diye düşünmüşler.

Yorum Yapın