Kriz karşısında ekonomi ne civarı sağlam

28 Mayıs 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Kriz karşısında ekonomi ne civarı sağlam

AK Parti Hükümeti’nden evvelki hükümetin ekonomiden sorumlulukları olan bakanı Kemal Derviş “Bu dinamizm devam ederse Ülkemiz, gerçekten son 10 yılda kat ettiği mesafeden daha fazlasını bir sonraki 10 yılda katedebilir. Belki uzunca bir uğraş, uzunca bir yoldan ardından cumhuriyetin 100. senesinde umut edildiği benzeri dünyanın en ileri ülkeleri ailesine katılabilir. Ülkemiz geliyor olacak vaat ediyor” demiş.
IMF Başkanlığı’na adaylığı devlet aracılığıyla desteklenmese de Kemal Derviş hükümetin ekonomide aldığı neticeleri görmezlikten gelmek bilmiyor, vesile düştükçe hükümetin hakkını teslim ediyor.
Küresel krizde 2. dip olasılığı meydana çıktığında Başbakan Erdoğan da “Göreceksiniz bu defa teğet dahi geçmeyecek” iddiasında yer almıştı. Başbakanımız’ın sözlerini “teğet çeyreklik bazda yüzde 14’ü bulan uygun fiyat daralmaysa bu defa tabiki daha az etkileneceğiz” biçiminde idrak etmek olası. Zira Ülkemiz bu krize, global krizin ilk mertebesine yakalanmasından daha kuvvetli bir yapıda giriyor. Nedir şunlar sıralayalım.

Birincisi ekonomi dik büyüme, dik iç tüketim, dik beklentiler, yükselen ciro ve yükselen bir servetle giriyor bu yepyeni döneme. İç sektörün kuvvetli oluşu, Ülkemiz’yi dünyadan ayrıştıracak ve daha az etkilenmesini temin edecek en mühim faktör.
İkincisi, dik büyümeyle de alakalı olarak bütçe açıklarının tarihi dip düzeylerine inmiş olmasıdır. Bu yılın ilk 8 ayı içinde bütçe 28 seneden ardından ilk defa fazla verdi. Bütçede bu iyi gidişi tehlikeye düşürecek sıradan bir gelişim de ufukta görülmüyor.

Yorum Yapın