Mali Kaide tamam noksan meydana gelen denetim

05 Haziran 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Mali Kaide tamam noksan meydana gelen denetim

Maliye siyasetlerinin üç seneden ek olarak uzunca, 10 seneliğine belirlenmesini ve kamu açığını yüzde 1’e düşürmeyi hedef alan Mali Kaide son gündemde yerini ediniyor. Anayasa değişikliği müzakerelerinin anında ardından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomiden sorumlulukları olan bakanlarla Mali Kaide’ın ayrıntılarını bilgisini verdi. Mali Kaide’ın legal tertip etmeleri haziran ayı içerisinde yasallaştırılacak ve 2011 senesinde uygulamaya girecek.
Böylece IMF programının uygulandığı dönemde kendi yazılım ve bu çerçevede tatbik edilen yüzde 6.5’lik getiri dışı pek mühim bir uygun fiyat çıpaydı. İyi bir göstergeydi ve mali disiplindi. Hemen bunun mahaline Mali Kaide konulmuş olacak.
Eğer dizaynı, raporlanması ve kontrolü iyi yapılsaydı Mali Kaide ek olarak baştan güzel bir çıpa özelliği

kazanabilirdi. Şayet raporlama ve denetim müstakil kuruluşlar mahaline Maliye Bakanlığı ve Sayıştay benzeri klasik bürokrasi mekanizması içerisinde ve hükümete ilişkili kuruluşlara bırakılması öngörülüyor. Bu haliyle Mali Kaide olması gerektiği kadar kuvvetli tesiri baştan yaratamaz. Fakat uygulama ilerledikçe oldukça başarılı birden çok yıl geçirildikçe bu gücüne kavuşabilir. İlk senelerde başarısızlık ise geliyor olacak senelerde da Mali Kaide’ın güzel bir çıpa olma özelliğini de yok eder.
Raporlama ve denetim dışarısında Mali Kaide’ın dizaynı iyi. Belediyeler dahil olmak üzere kamu kuruluşları kapsanmış.

Yorum Yapın