Nedir bunun neti, brütü

01 Ağustos 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Nedir bunun neti, brütü

Ben uluorta belirtilenleri değil de, yaşama bağlanan fıkraları severim. Demek istediğimi yorumlamak amaçlı, öncesinde sizi geçmişe götüreyim. Önceden yol arasında, ellerinde güğümle gezinen sütçüler vardı. Kimisinin sütü düzgün ve lezzetliydi Allah amaçlı. Şayet çoğu sahtekardı, süte bolca su katarlardı.Hatta fıkrası dahi üretilmişti bu durumun: Kadıncağız bakmış ki tenceresi sütle değil, suyla dolu, “Oğlum” demiş, “Suya, süt katmayı unutmuşsun.”
Bu fıkrayı aklıma getiren, geçtiğimiz yıl Cenova şehrinde açılan Modigliani (1884-1920) sergisi oluyor. Haberi ayrıntısıyla cuma bugünü Sabah’ta okudunuz: İtalyan ustanın sergilen 21 yapıtından 20’si sahte çıktı.İtalyanlar hakikaten utanmalı! 2013 senesinde, İstanbul Tophane-i Amire Kültür Zanaat Merkezi’nde açılan şaibeli Miro

sergisinde dahi yapıtların hiç olmazsa yarısı gerçekti.
Amedeo Modigliani (1884-1920) eserleri bir sürü sıkı ücret yapan bir şarkıcı. 2015’te, Nu Couche (Uzanmış Çıplak) isimli tablosu 170 milyon dolara satılmıştı. Vakanın hiçbir açıdan şakaya ciro yanı yok. 100 bine yakın bireyin ödediği sergiye giriş paraları ne olacak?
Alakasızlar amaçlı komik, sanatseverler içinse yıkım meydana gelen bu bilgi, aklıma giriştekine aynı bir yabancı fıkrayı getirdi:Trafikçiler adamı çevirmiş. Zilzurna sarhoş. Şayet karşı çıkıyor, “Ağzıma damla koymadım, abijim” diyor. Hastaneye götürmüşler. Kanaat alınmış. Derken analiz neticesi gelmiş: “Alkolünde bir miktar kan bulunmuştur…”

Yorum Yapın