Oruç tutanın günahı bağışlanır

05 Temmuz 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Oruç tutanın günahı bağışlanır

İbn-i Mesud (ra): “Allah Resulü (tez) oruçlu günümde yepyeni ve başı taranmış olmamı vasiyet etti ve buyurdu ki: Oruçlu gününde, sakın yüzü asık olma!” “Nice oruçlu kimseler vardır ki oruçtan nasibi, yalnızca açlık ve susuzluktur. Çünkü bu çeşit vatandaşlar dedikodu eder, doğruluk koltuk, zulüm ederler. Oruçtan kısmet alamazlar.” “Oruçlu şayet uydurma sözü ve başkalarını kandırmayı bırakmazsa Allah’ın onun yemesini, içmesini bırakmasına gereksinimi yoktur.
Yani hakikat bir oruç tutmuş olmaz. Bu orucun içsel bereketini kazanamaz.” “Ramazanın önce gecesi meydana geldiği süre, cehennem kapıları kapanır, onun hiçbir kapısı açılmaz. Cennet kapıları açılır, o kapılardan hiçbiri kapanmaz.

Bir seslenici şu şekilde seslenir: ‘Ey hayır talep eden gel, koş! Ey şer talep eden, (kötülüklere karşın) kendini tut!’ O ayda Allah’ın cehennemden azatlıları vardır.
Bu, ramazan bitinceye kadar her gece yinelenir.””Her kim inanarak ve karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.”
“Ayların efendisi ramazandır.” “Her şeyin bir zekatı vardır, cesedin zekatı ise oruçtur. Oruç sabrın yarısıdır.””Ramazan ayı girdiği süre cennet kapıları açılır; cehennem kapıları kilitlenir; şeytanlar zincire vurulur.” (Buhari, Müslim) “Cennette Reyyan isminde bir kapı vardır. Bu kapıdan oruçlular çağrılır. Kim oruçlulardan ise oraya girer, giren ise hiçbir süre susamaz.”

Yorum Yapın