Sanayi bankalarla kar yarışında

04 Haziran 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Sanayi bankalarla kar yarışında

Hemen bu başlığın altını dolduralım.
BDDK bilgilerine yönelik bankacılık piyasasının 2009 seneyi karı toplamı 20.1 milyar liraya varmış ve bir evvelki seneye yönelik yüzde artışı da yüzde 49.6 olmuştu. Sanayi kan ağlarken, büyüme senelik bazda yüzde 4.7 daralırken, sanayi imalatı yüzde 9.6 azalırken bankaların böylesine dik karlar ele geçirmesi sık sık tenkit konusu olmuştu. Tenkitlerin liderliğini de bir takım sanayiciler yapıyordu. Banka karları, bilhassa üremlerin düşüşü yardımıyla tuttukları kamu kağıdı portföyü sebebiyle tarihin en dik seviyesine ulaşmıştı.
Ancak son izah eden verilerle endüstrinin vaziyetinin da bankalardan geriye kalır tarafının meydana gelmediği meydana çıktı. Hatta satışlarında azalma olmasına cevap.
İSO’nun 500 Kocaman Sanayi Kuruluşu’nun 2009 karı yüzde 31.4 benzeri bir sürü dik oranda arttı. Böylesi bir kar artışı 500 Kocaman’te ilk defa meydana geldi.

İkinci 500 Kocaman Sanayi Kuruluşu’nun 2009 verileri de geçen gün belirlendi. Gördük ki, kar artışı 2. 500 kocaman sanayi kuruluşunda bir sürü daha çok. Yüzde 279.,4 seviyesine varmış. Bu da tarihi bir rekor.
Bin kocaman sanayi kuruluşunun kar artışı ise yüzde 42.4 seviyesine varıyor. Bankaların ki de yüzde 49.6.
Düşen faiz ortamı, devalüasyonun yaşanmaması, krizde sakınımlı davranarak ülke dışı zulalardan sunulan paralar ve güçlendirilen mali mimari, maliyetlerde sağlanan düşüş, bilançolara verilen ehemmiyet bu gibi bir neticesi eşliğinde getirdi.

Yorum Yapın