SİNEMA EDEBİYATI ‘KISKANDI’

27 Kasım 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

SİNEMA EDEBİYATI ‘KISKANDI’

Antalya’da Milli Müsabaka jürisinin verdiği hükümler kocaman oranda isabetliydi. İsteseler, Altın Portakal’ı tek bir filme verebilirlerdi. Ama geçmiş senelerde meydana geldiği benzeri, en güzel 2. filmi tespit etmeye yarayan bir hediye yoktu. Onlar da en güzel film amaçlı belirleme edilen ücret ödülünü paylaştırmayı seçim ettiler. Adil ve gerçek bir karardı.Antalya’da olmayan Akıllı Demirkubuz hayranları ‘Kıskanmak’ın haksızlığa uğradığını düşünebilirler. Peşin karar vermeden filmi seyretmelerini öneri ederim.
‘Kıskanmak’ Demirkubuz’un en bir sürü seyredilen filmi olabilmektedir. Ama en güzel filmi olmayacağı kesinlikle. Bizzat
escort bursa
yazdığı hikayelerle çalışırken, hedefini hiç şaşmadan tutturan Demirkubuz’un Nahid Sırrı Örik’in romanını uyarlarken yaptığı tercihler, çok polemik kaldıracak cinsten. Romanı sevenlerin filmi benimseyip sevmesi, romanı okumayanların ise filmi tam anlamıyla özümseyip, anlaması birçok zor.
Başyapıt olarak onay edilen romanların sinemada muvaffakiyet talihi birçok yüksek değildir. ‘İyi edebiyat’ sinemayı her süre sevmez. Harfler, kelimeler ve tümceler beklemediğiniz bir şekilde sinema sanatına karşın direnir; yönetmenin işini zorlaştırır.’Kıskanmak’ı seyrederken hem bir Akıllı Demirkubuz sinemasını hem bir de Nahid Sırrı Örik’in edebi dünyasını özlediğimi farklılık ettim. Zira film beni her ikisinden de uzaklaştırıyordu.

Yorum Yapın