Siyasetin mantık hocaları politikacı olsalardı ne yaparlardı

03 Mart 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Siyasetin mantık hocaları politikacı olsalardı ne yaparlardı

İçine girdiğimiz yepyeni dönemde politikasi tanımlamak ve anlatmak amaçlı ezberleri bozmaktan yabancı çaremiz yok… Sözgelimi “İslam’da kuvvet yoktur” söylemi ile IŞİD’i “Siyasal İslam”dan soyutlamak ne civarı mümkün ise, “Sol barışçıdır” söylemi ile de, politikanın pratiklerini ve karmaşıklığını görmezden gelmek o civarı olasıdır.
Bir operatör masadaki hastasına açık kalp operasyonu yaparken, siz hekim olmasanız da ona “Şöyle yap, bu şekilde yapma” diye mantık verebilir misiniz? Bir mühendis asma köprünün fırtına karşısındaki salınımını hesaplayıp, direnç ve esneme hisselerini belirlerken siz mühendis olmasanız da ona “Bu hesabı ben yapayım” diyebilir misiniz? Şayet dünyanın en kolay değil ve karma karışık mesleği meydana gelen “Siyaset”in profesyonellerine her konuda mantık

öğretmek hakkını her birimiz kendimizde görüyoruz.
Şu anda Fransa’yı yönetmen politikacıların mahaline kendinizi koyun… Kendini bir hükümet olarak duyuru eden şayet “Devlet” olmanın şartlarına birçok sığmayan pkk teşkilatı IŞİD’e karşın savaş açmak halinde bu idare kadroları… Acaba Rakka’yı bombalamak ya da Musul’u IŞİD’den geriye almak amaçlı bir siyah harekâtına girişmek, IŞİD’i ya da Avrupa kentlerini tehdit eden pkk eylemlerini bitirebilir mi? Şayet “Paris Katliamı” ertesinde siz olsaydınız IŞİD’e savaş duyuru etmekten yabancı ne yapardınız?

Yorum Yapın