Ülkemiz’yi yukarıya çekenler

05 Eylül 2018 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

Ülkemiz’yi yukarıya çekenler

Profesyonel. Hüsamettin Koçan’ın ve dostlarının, Avrupa Müze Ödülü’nü almak üzere Strasbourg’a gidişlerini anlatmıştım.Avrupa Konseyi’ne ev sahipliği yapan kentteki Ülkemiz Kalıcı Temsilciliği’ni ziyaret etmemiz ise benim açımdan bununla beraber çok güzel bir sürpriz oluyor. Zira Büyükelçi Rauf Engin Soysal, 35 senelik arkadaşımdı.1970’lerin nihayetinde Paris’teki Kültür Ataşemiz Muzaffer Soysal (Mümtaz Sosyal’ın kardeşi) çocuklarıyla beraber Ülkemiz’ye dönmüştü.Artık aramızdan boşanmış meydana gelen Muzaffer Beyin iki erkek çocuğu (Ahmet ve Engin), bir de kızı (Ilham) vardı. Üç gencin de Fransız kültürü gayet sağlamdı: Felsefe, edebiyat, müzik…Biz fazladan felsefe meraklısı Ahmet Soysal ile görüşürdük. Edebiyatsever Engin Soysal ile ilişkimiz

seyrekti. O fazladan kız dostu Tülay ile zaman geçirirdi.
Günün birinde Engin’i görmez olduk. Neredeydi? Oysaki Dışişleri Bakanlığı’na girmişti. Şaşırmıştık. Akademisyen olmak talep etmek tamam da, diplomatlık da nereden çıkmıştı?
Aradan seneler geçti. Gazetenin yöneticileri 2002’nin Ağustos ayı içinde bu köşeyi bana teslim ederken, “Siyasi konulara birçok girme; zira sıkıcı… Günlük yaşamı yaz; sinemadan, edebiyattan, müzikten laf et” demişlerdi.Ben de yazılara başladığımda ne yapmıştım biliyor musunuz? Engin Soysal’ın çevirdiği, populer şayet bir o civarı da muğlak Henri Michaux şiiri ‘Size uzak bir ülkeden yazıyorum’u parçalı yayınlamıştım.

Yorum Yapın