VE UYDULARI

28 Temmuz 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

VE UYDULARI

Kallisto hem de neyin ismi biliyor musunuz? Jüpiter’in 4 Galile uydusundan birinin ismi. Aynı Io, Ganimed, Europa benzeri. Tümü de Zeus aracılığıyla baştan çıkarılmış mitolojik figürler.
Zavallı Io, tüm kusuru Zeus’un ona tutulmasıydı. Io ile seviştiğini Hera görmesin diye dünyayı siyah bulutla kapladı Zeus. Ama zaman ortasında karanlığı gören Hera anında kocasından kuşkulandı. Gökte bulamayınca yere indi, bulutları savurdu. Zeus anında beyaz bir ineğe çevirdi Io’yu. Ama Hera yutmismi, bir at sineğini musallat etti ineğe. Io kaçıyor, sinek kovalıyordu. Nihayetinde çıldırdı Io. O kovalamacada geçtiği önce denize İyonya; önce boğaza da “İnek Geçidi” manasına iştirak eden “Bosphoros” ismi verildi.

Zeus’la aşk serüveni nedeni ile ismi coğrafyaya geçtiğimiz başka bir bayan da Europa oluyor. Hera uzaklardaydı o sıra ama Zeus yeniden de her ihtimale karşın boğa kılığına girdi ve kırda çiçek toplayan kızlar arasından sırtına bindirip kaçırdı Europa’yı. Fırlattığı yıldırımların hızıyla denize daldı, dalgaları yara yara Girit’e çıkardı. Orada çocukları oluyor. Oğullarından Minos ve Rhadamanthys yeryüzünde öyle tarafsız davrandılar ki, ölümlerinden hemen ardından ölüler ülkesine yargıç oldular. Ölümlü Europa da dünyadan göçtü gitti ama ismi hâlâ Avrupa kıtasında yaşıyor.

Yorum Yapın