YAVAŞLIĞI KEŞFEDEN KÂŞİF

13 Temmuz 2017 | Kategori: blog

          Nickiniz:   

Varsa Şifreniz: 

                  

YAVAŞLIĞI KEŞFEDEN KÂŞİF

Sarah Bakewell, Montigne’i anlattığı ‘Nasıl Yaşanır ya da Bir Sualde Montaigne’in Yaşamı’ kitabında kocaman yazarın 20. asrın son çeyreğinde meydana çıkan ‘Yavaş Davranış’ akımına harika bir misal olacağını söylüyor.
Ben sedirde sağımdan soluma dönüp yüzümü 16. yüzyıl en ‘yavaş adamı’ Montaigne’den 19. asırda ‘yavaşlık peşinde’ ummanlar aşan kâşif John Franklin’e çevirirken Akyaka’da saat 10.47’de top çevirmeye devam ediyordu.
Yazdığı ‘Yavaşlığın Bulguyu’ romanıyla son zamanlarda hayat genelinde ‘stil’ meydana gelen ‘yavaş şehir’, ‘yavaş yiyecek’ akımlarının temelini atan Alman yazar Sten Nadolny, Franklin’in yaşamı kaplumbağa hızında yaşadığını söylüyor. Bu huyu sebebinden gençliğinde herkesin alay ettiği John Franklin, Kuzeyindeki Kutbu’na vardığında

hayallerindeki ‘olmayan ülkeye’ vardığını düşünmüş. Hemen Hemen hiçbir şeyin meydana gelmediği, uçsuz bucaksız bir beyazlığın içerisinde, kimsenin bir yere yetişmek için ivedî etmediği, ‘harekete geçmeden öncesinde durup tahmin edilen’ bir koltuk… Akyaka, Kuzeyindeki Kutbu olamayacak civarı ateş gibi fakat tahmin etmek için sonsuz (ya da birden çok saniye mi demeliyim) zamanınızın meydana geldiği bir yer!
Montaigne’e yönelik yavaşlık, bilgeliğin yanında, aşırılıkların ve bağnazlıkların hâkim meydana geldiği bir dönemde dengede tutan bir öğe olarak ölçülü ruha giden karayolu açıyormuş…

Yorum Yapın